Google’da yavaşlamanın nedeni belli oldu

Fiber altyapıdaki bir arıza nedeniyle ve web cache (ağ önbelleği) engellemesi Google bugün yavaşladı. Yetkililer sorunun çözümü için çalışıldığı bilgisini verdi.

Bugün özellikle öğlen saatlerinde Google’da yaşanan erişim sıkıntısının Google kaynaklı olmadığı ve firmaya herhangi bir hukuki tebligatta bulunulmadığı öğrenildi.

Sozcu’nün ulaştığı yetkililer Türkiye’de Google’a erişimin 1 saat civarında yavaşladığını belirtti.

Yavaşlamanın fiber altyapıdaki bir sorundan dolayı olduğu bilgisi verildi.

Yetkililer sonunun çözümü için çalışıldığını belirtti.

Google’ın web cache (ağ önbelleği) hizmetinin de engellenmesinin yavaşlamada etkisi olduğu bildiriliyor.

AĞ ÖNBELLEĞİ NEDİR?

İnternet üzerindeki gezintiniz sırasında tarayıcınız, kısa bir süre için bilgisayarınızda gezmiş olduğunuz internet sitelerindeki resim, görüntü, ses ve diğer indirilebilir içeriklerin yer aldığı geçici kayıtlar oluşturur.

Bilgisayarınızda tutulan bu kayıtlara ağ önbelleği adı verilir.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir” denildi.